V Ekvádore postavia 3D dedinu z kakaa. Drony vo Švédsku zachraňujú životy.
Zuckerbergov najnovší patent sa desivo priblížil k Westworldu
Patent Facebooku na mechanické oko prekvapil začiatkom roka technologických nadšencov z celého sveta. Popisuje dvojosovú mechanickú očnú bulvu takmer identickú s ľudskou, no priamo nevysvetľuje, na čo ju použije.
Robotické oko bude zozadu otvorené, preto si portál Business Insider myslí, že pôjde o súčasť hlavy androida a nie o protézu. Potvrdzuje to aj sprievodný text o animatronickom zariadení s cieľom čo najpresnejšie napodobniť človeka.
Spoločnosť však už v minulosti koketovala s digitalizáciou ľudského tela. Predstavila napríklad syntetickú kožu ReSkin alebo haptickú rukavicu, s ktorou sa dotkneš aj predmetov vo virtuálnej realite.
Robotické oko môže nájsť ďalšie uplatnenie aj v škálovateľnom automatizovanom tréningu technológií založených na eye-trackingu. Na základe tejto technológie sledujúcej náš pohyb a polohu očí je totiž závislý celý ďalší vývoj AR a VR aplikácií ako aj headsetu Cambria.
O novinke sme čítali v magazíne Gizmodo.
Pozícia
Forma
Home Office
Plat
V Ekvádore postavia 3D dedinu z kakaa
Možnosti 3D tlače nás neprestávajú prekvapovať. Iba pred nedávnom sme písali o texaskej komunite 3D domov a dnes nás dostal nápad vybudovať týmto spôsobom celú dedinu Cacao Eco Village v ekvádorskej provincií Manabí.
Miestny výrobca čokolády MUZE Cacao si totiž plánuje svoje nové sídlo vyrobiť v 3D tlačiarni. Továreň, výskumné centrum aj byty pre zamestnancov budú celé z recyklovaného odpadu z výroby čokolády a lokálnych materiálov ako drevo alebo bambus.
V návrhu architektonického štúdia Valentina Gareri sa počíta aj so solárnymi panelmi a vodnými nádržami na zachytávanie dažďovej vody. Myslelo sa tiež na vybudovanie rozsiahlej siete cyklotrás, chodníkov a nabíjacích staníc pre elektrické bicykle a kolobežky.
Viac o čokoládovej dedine z 3D tlačiarne nájdeš na webovej stránke štúdia: https://valentinogareri.com/Cacao-Eco-Village
Drony vo Švédsku zachraňujú životy
Bezpilotný dron spoločnosti Everdrone pomohol vo Švédsku zachrániť 71-ročného muža, ktorý pre náhlu zástavu srdca skolaboval pri odhadzovaní snehu. Okoloidúci okamžite zavolali sanitku, no zdravotnícky dron vyslaný dispečerom dorazil na miesto ako prvý, a to už za tri minúty.
Potom, čo dron spustil pomocou navijaku defibrilátor, sa muža podarilo úspešne oživiť. Po prvýkrát v histórií medicíny sa tak stalo, že dron naozaj zachránil ľudský život. Ak má nadvláda robotov vyzerať takto, tak nech prosím príde čím skôr.
Pri náhlej zástave srdca človek potrebuje pomoc do desiatich minúť, inak má iba 10 % šancu na prežitie. V Európe utrpí náhlu srdcovú smrť ročne 275 000 ľudí, pričom takmer 70 % prípadov sa stane doma bez defibrilátora po ruke.
Nedávna štúdia však dokázala, že drony sa dostanú na miesto podstatne rýchlejšie než sanitka. Z 12-tich prípadov srdečnej zástavy drony dodali defibrilátor 11-krát a z toho 7-krát prišli na miesto ako prvé.
Správu sme si všimli v magazíne The Verge.
Aká novinka ťa naposledy zaujala? Napíš nám do komentárov na Facebooku!